Uživatel nepřihlášen
Vernys's Empire
RSS kanál blogu
Píše: vernys - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Vernys's Empire

Recenze: F1 2010 aneb Simulace tak nějak napůl?

Pondělí 24.1.2011 01:33 - Autor: vernys
To se mi líbí

Recenze: F1 2010 aneb Simulace tak nějak napůl?Fanoušci, nadšenci a především hráči poslouchejte! Nová F1 je tady, naplní všechna naše očekávání a dočkáme se po těch letech opět pořádných formulí? Nebo se dočkáme pouze ambiciózního projektu s nevyužitým potenciálem? Spadne nová F1 do pole mainstreamu, či se jedná spíše o báječnou simulaci, která dokáže zabavit na desítky hodin? Nejen to se dozvíte v dnešní recenzi na F1 2010.

Pozor! Zařadit rychlost, vytočit motor, plný plyn a jedeme!

Od F1 se toho hodně očekávalo a já, jako občasný fanoušek formulí jsem byl zvědav, jak to celé dopadne. Na začátek musím říci, že Codies se povedlo skutečně skvěle přenést současnou F1 do počítačové hry a to hlavně proto, že nezapomněli i na takové věci, jako kupříkladu různá interview, kdy si můžete zvolit, jak budete odpovídat. Ale zásadní vliv na váš postup ve hře to nemá a jsou to spíše takové maličkosti. Každopádně si za to Codemasters zaslouží pochvalu a hráč se cítí jako opravdový závodník se vším všudy. Kariéra je velmi dobře udělána, hra nabízí kompletní sezonu 2010 se všemi teamy, auty a především velmi přísnými pravidly. Pokud jste měli možnost hrát Dirt 2, určitě jste si všimli velmi pěkně zpracovaného 3D menu. V F1 se s takovým menu setkáte také, ovšem jde jen o takové malé zpestření. Kromě klasické kariéry je zde také závod na čas, Grand Prix a samozřejmě multiplayer. Grand Prix si můžete naplánovat sami, vyberete si, kolik toho chcete jet, za jakého počasí a v neposlední řadě si můžete vybrat jednoho jezdce ze všech týmu seriálu F1. Tím narážím i na fakt, že hra je plně licencovaná a možná i to je důvod, proč nové formule nepřišly dřív.

Simulace nebo arkáda?


Codemasters se snažili udělat simulaci. No vcelku se povedlo a k simulaci se to zdárně blíží. Ze začátku máte na výběr z několika horších týmů a mně se zdál Lotus, jako nejlepší volba z nabízených. Je tu ale paradox, když si vyberete Lotus, tak na experta jste schopni předjet vozy ze stájí Ferrari, Red Bull a jiných. Dá se říci, že ať si vyberete kohokoliv, budete na tom vždy stejně. Před závodem si nastavíte, kolik chcete jet kol. Nejnižší porcí je 20%, což je asi 9-15 kol v závislosti na délce okruhu. Než-li ještě odjedete závod naostro, absolvujete trénink, poté kvalifikaci a až potom samotný závod. Pokud se tímto nechcete zdržovat a rovnou jet, stačí zrychlit čas (vidíte průběh kvalifikace), ovšem pokud nepojedete kvalifikaci, bude tomu odpovídat také vaše postavení na startu a na nejtěžší obtížnost nemáte žádnou šanci vyhrát. Ještě před samotným závodem si můžete nastavit vozidlo podle libosti, a když říkám podle libosti, myslím to doslova. Na nižší obtížnost hra obsahuje celou řadu pomocníků včetně stability, ABS nebo zablokování kol a vypnutí opotřebení pneumatik, prostě toho je opravdu spousta. Překvapili mě, ale především tím, jak velký vliv na vaší úspěšnost mají rozdílné typy pneumatik. Stejně tak se liší jejich opotřebení, či zahřátí. Taky mě překvapil fakt, že se formule po pár kolech na trati více drží díky tomu, že už máte zahřáté pneumatiky. No prostě paráda! Ještě více mě, ale překvapilo, jak velký vliv mají úpravy nastavení vozu. Nastavit lze hodně věcí individuálně, včetně obtížnosti soupeřů, kde jsou 4 nastavení, přičemž na experta se to opravdu nedá, a když ano, musíte mít volant a trať velmi dobře znát. Musíte vědět kdy začít brzdit, kde je přilnavost větší a kde menší, musíte jezdit častěji do boxů atp.

Gameplay F1 2010

Jízdní model je opravdu velice slušný a to je určitě velké plus. Když to v zatáčce přeženete, dočkáte se pěkných hodinek. Fyzika je tady poněkud jiná, než byste možná čekali. Pokud vaším nechtěným a nedobrovolným cílem bude auto před vámi, jistě by jste čekali při 100 kilometrové rychlosti, více než-li upadlé křídlo.Taktéž mi přišlo, že moje odolnost oproti soupeřům byla značně větší. Auto jde zničit kompletně celé, ale systém poškození je dost primitivní a nereálný. Jinak pocit z jízdy je opravdu skvělý a já si vážně připadal, jako pravý jezdec Formule 1.Když vjedete do boxů, tak i při bleskové výměně pneumatik vás polovina soupeřů předjede a vy dokonce musíte chvíli čekat, než se můžete znovu zařadit do závodu (musíte pouštět i soupeře, který je o kolo před vámi, a podobně). Jestli tedy za celou hru vjedete několikrát do boxu, závod je pro vás, dá se říci ztracený a první místo horko těžko uhájíte, především pak při větších obtížnostech.

Co se týče pravidel, jsou velmi přísná a trestá se skoro za všechno, včetně drobných strkanic, kdy váš soupeř samozřejmě vyvázne bez trestu a vy to všechno schytáte. Dříve nebo později vám hra stejně přijde poněkud stereotypní, prostě to není něco, u čeho byste vydrželi 5 hodin v kuse (možná ze začátku). Ovšem jsem si jist, že skalní fandové F1 si tu přijdou na své a nebudou zklamáni. Tato záležitost je dělaná především pro ně!

Technické zpracování

Hra jede v základu v DX9, ale nový patch kromě opravy menších bugů přináší podporu DX11, která je tam bohužel, stejně jako u Dirt2 jen tak naroubovaná na oko. V DX11 režimu mi přijde akorát grafika trochu ostřejší a hra je o něco málo náročnější, než Dirt2. Zároveň jede na stejném enginu a zahrajete si tedy i  na starších strojích. Ti, co mají čtyřjádrový procesor a slušnou grafiku, si zahrají na nejvyšší nastavení i s několikanásobným anti-alising, které zde udělá svoji službu a není náročný. Zkrátka optimalizace hry se vyvedla a v tomto ohledu autory musím opravdu pochválit. Hru jsem hrál na klávesnici, přesto se hra hrála poměrně pohodlně a k ovládání nemám námitky. Také musím pochválit systém počasí, jeho vlivů a efektů. Zde se Codies opravdu vytáhli a v DX11 za deštivého počasí to vypadá vážně skvěle. Grafika jako taková není vůbec špatná.

F1 2010 na PC, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
F1 2010
» Více o hře
Líbí se mi
  • Celkové zpracování počasí, formulí...
  • Grafická stránka hry
  • celkové možnosti, které hra nabízí včetně libovolného nastavení formule
  • Slušný jízdní model
Vadí mi
  • Potenciál hry nebyl zcela naplněn
  • pravidla jsou velmi přísná a protivníci vůči vám mají výhodu
  • Možný stereotyp
Verdikt: F1 2010 není vůbec špatnou hrou, po těch 8 letech jsou tady konečně ty pořádné a pravé formule. Ale dle mého názoru jsme se nedočkali tak vypilovaného titulu, jako v roce 2002. Přitom by stačilo tak málo a mohlo by to být dokonce i lepší, než před těmi 8 lety. Každopádně Codemasters nezklamali. Dočkali jsme se zábavného simulátoru, který zabaví. Pokud hledáte nějakou dobrou závodní hru, u které byste se rádi odreagovali a máte alespoň nějaký ten vztah k formulím, je F1 2010 tou pravou volbou. Pořád mám ale pocit, že tato hra nevyužila plně svého potenciálu. Je to zábavná hra, ale jak říkám, je určena spíše skalním fandům formulí, než hardcore hráčům.
Tisk
Hodnocení:
( 8.1 / 32 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: F1 2010 aneb Simulace tak nějak napůl?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ctira.d    Nic se neděje :-)Ctira.dctirad458    24.1.2011 22:42 Ctira.d

Nic se neděje :-)

vernys    Díky, opraveno samozřejmně jsem měl namysli sezonu 2010, holt chybka se vloudila ;-)vernysvernys1495    24.1.2011 19:58 vernys

Díky, opraveno samozřejmně jsem měl namysli sezonu 2010, holt chybka se vloudila ;-)

Ctira.d    Jed Singapur na 100% z AI na legend je docela zápřeh. Během těch dvou hodin jsem žádný stereotyp neobjevil, to asi proto, že jsem měl za zadkem neustále Alonsa. JInak je pravdy, že tuhl si užijete do takové míry do jaké jste fanda F1. Jo, a v recenti máš chybu. Píšeš tam, že hra obashuje okruhy letošní sézony. To není pravda. Má tam být sezóny 2010. V leotšní sezóně tam totiž přibude VC Indie.Ctira.dctirad458    24.1.2011 17:16 Ctira.d

Jed Singapur na 100% z AI na legend je docela zápřeh. Během těch dvou hodin jsem žádný stereotyp neobjevil, to asi proto, že jsem měl za zadkem neustále Alonsa. JInak je pravdy, že tuhl si užijete do takové míry do jaké jste fanda F1. Jo, a v recenti máš chybu. Píšeš tam, že hra obashuje okruhy letošní sézony. To není pravda. Má tam být sezóny 2010. V leotšní sezóně tam totiž přibude VC Indie.

WoLf-Cz    Super recenzeWoLf-Czwolf-cz3200    24.1.2011 16:27 WoLf-Cz

Super recenze

vernys    Díky za pochvalu :-D To silentdancer: Dříve nebo později se dostaví stereotyp ať chceš nebo ne a myslím, že taky hodně záleží na vkusu a vztahu k formulím :-)vernysvernys1495    24.1.2011 15:04 vernys

Díky za pochvalu :-D To silentdancer: Dříve nebo později se dostaví stereotyp ať chceš nebo ne a myslím, že taky hodně záleží na vkusu a vztahu k formulím :-)

Fildus    Super recenze. Super hra.Fildusfildus2600    24.1.2011 11:11 Fildus

Super recenze. Super hra.

Playman (Pro hodnocení musíte být přihlášen  Super recenze.Playmanplayman62    24.1.2011 10:46 Playman

Super recenze.

silentdancer   1x   Stereotyp? Než odjedeš všechny kola aspon na 30%, tak si užiješ hoooodně hodin zábavy a to rozhodně budeš mít co pilovat v další sezóně! F1 2010 je úplný zázrak, který tu od GP3 chyběl.silentdancersilentdancer4648    24.1.2011 10:13 silentdancer

Stereotyp? Než odjedeš všechny kola aspon na 30%, tak si užiješ hoooodně hodin zábavy a to rozhodně budeš mít co pilovat v další sezóně! F1 2010 je úplný zázrak, který tu od GP3 chyběl.