Uživatel nepřihlášen
Vernys's Empire
RSS kanál blogu
Píše: vernys - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Vernys's Empire

Průvodce výběrem PC - 2. Díl

Neděle 24.4.2011 04:26 - Autor: vernys
To se mi líbí

Průvodce výběrem PC - 2. DílPo úvodu do světa plného křemíku tu máme 2. díl našeho Průvodce výběrem PC. Dnes se podíváme nejen na jednotlivé segmenty, komponenty do nich určených, dnes vás čeká plno zajímavých věcí ze světa HW, tudíž pokud se o tuto sekci zajímáte, nebo se jen chcete něco přiučit, pak směle pokračujte ve čtení i nadále. Tento díl bude o pořádný kus delší a obsáhlejší oproti minulému dílu, přecijen to byl pouze úvod. Na programu toho máme vskutku hodně a myslím, že bychom mohli konečně začít...

Předmluva

Polovodičový byznys je stejný, jako každý jiný. Točí se zde miliardy dolarů, vše musí být tak přesné a precizní jako švýcarské hodinky, každé zaváhání vás může stát miliony. Musíte svoje produkty neustále inovovat, podporovat ty nejmodernější technologie, zůstat v kroku s konkurencí, myslet několik kroků dopředu a tak dále. Ale myslím, že to již dále nebudu rozvádět. Lepší a stručnější informace vám jistě poskytne Amahara, který toho o Marketingu ví skutečně hodně a zároveň ví, jak tyto věci fungují. Ovšem nás nezajímají hospodářské výsledky Intelu, AMD nebo Nvidie. Nás zajímají samotné produkty v takovém světle, v jakém nám byli doopravdy naservírovány a my se na ně dnes podíváme. Ovšem tento odstavec není tak zbytečný, jak by se mohl zdát, nepřímo na něj navážu v pozdější fázi článku.


 Začneme u samotného srdce celého PC, bez kterého by vám byli ostatní části skládanky na nic a neměli byste je na co napojit. Už víte?! Správně, nezačneme ničím menším, než Základními deskami.

Základní deska aneb srdce celého PC

Základní deska (Motherboard) je takové celé srdce PC. Teď si zcela jistě všichni říkáte, že by se na ní vůbec nemělo šetřit a nejlepší by bylo vzít jednu z edic Asus R.O.G (Republic Of Gamers= Nejluxusnější a nejlepší desky na trhu, tedy kromě dvou procesorových, ale to už jsme někde jinde) či novinky od Gigabyte s přídomkem "G1". Jistě, zvláště na PC by se nemělo vůbec šetřit, koupit 2 grafické karty, k tomu nejlepší CPU s deskou, ale vykašlat se na zdroj a koupit nějaký 500W by byla sebevražda a vaše PC by nadobro odešlo do křemíkového nebe, proto je třeba mít vše hezky pěkně vyvážené a na ničem příliš nešetřit. Ovšem co se týče desky, tak dražší kousky nad 3000kč jsou určené pouze pro OC šílence (OC=Taktování), s těmito deskami se dosahuje nejvyššího možného OC a mnohdy mají i 4 PCI-Ex16 sloty pro grafické karty s možností osadit  Ovšem pro normálního uživatele bude stačit deska okolo 2000kč naprosto bez problému.

Jedna deska z edice Asus R.O.G...
Jedna deska z edice Asus R.O.G...
...A jedna Zcela obyčejná "gigabajtka"
...A jedna Zcela obyčejná "gigabajtka"

Jde jen o to vybrat takovou, která má správnou Patici a aby byla od důvěryhodného a spolehlivého výrobce, u kterého si můžete být kvalitními komponentami jistí. Za takové výrobce já osobně považuji desky od Asusu a Gigabyte (Od Gigabyte desku mám a naprostá spokojenost), tudíž pokud můžu doporučit, kupujte desky od 2 jmenovaných výrobců, ovšem pokud máte zkušenosti s jinými společnostmi a nedáte na ně dopustit, pak vám do toho nebudu mluvit, ale u Asusu a GB máte záruku kvality. V neposlední řadě by jste měli brát ohled na čipset, ale jednotlivé desky se čipsety příliš neliší, jde jen o menší, vcelku nepodstatné změny. Zkrátka pokud nežádáte 32GB Ram, 4 Grafiky a Intel Core I7 na 5,5GHZ, stačí vám deska v cenové hladině 2000kč.

No a jelikož jsme začali srdcem celého PC, tak myslím, že bychom to měli brát pěkně popořadě, tudíž se nyní přesuneme ze sekce základní desky do sekce Procesory...

CPU - Mozek celého PC

Procesor je nedílnou součástí celého PC. Pokud nevlastníte Nvidia Quaddro, pak právě CPU určuje, jak dlouho vám bude trvat Render videoklipu, to je to, co normální uživatele zajímá, reálné využití, s tím nepřímo souvisí i fakt, že musíte vybrat tak silný CPU, aby nebrzdil vaší grafickou kartu, opět se tedy dostáváme do bodu, kdy je nutné si uvědomit, že šetřit se nesmí na ničem. Na trhu s procesory máme firmy AMD a Intel, ovšem tyto firmy vyrábějí CPU převážně do desktopu. Pak tu máme ještě mobilní procesory, kde vévodí firma ARM s jejich stejnojmennou architekturou. Kupříkladu Nvidia nedávno také začala vyrábět procesory, ovšem ne s vlastní architekturou, ale s pozměněnou architekturou ARM. Tato platforma se jmenuje Tegra a už nyní můžete na trhu narazit na výrobky s nejnovější Tegrou 2, kupříkladu Smartphone LG Optimus 2X nebo tablet Motorola Xoom. Ovšem Nvidia není jediným, kdo na trhu s mobilními procesory tahá za nitky. Mezi další patří například Samsung, Apple a plno dalších. Ovšem stále jsou zde větší šance na úspěch, než na trhu s x86 platformou kde vévodí Intel s AMD u "zadnice". Dnes nás budou zajímat 2 jmenované firmy vyrábějící tyto minimalistické těžítka, společnosti AMD a Intel.


Každá z výše jmenovaných společností má svoje klady a zápory, trochu vás tedy zasvětím a vyjádřím se, jak to celé vidím já. Pokud se dnes rozhodnete pro AMD, z pohledu běžného uživatele uděláte výhodnější volbu, jelikož cpu od této firmy vedou co se týče poměru cena/výkon. Ovšem jejich produkty nedosahují takových kvalit, jako konkurence a především, její procesory prohrávají ve výkonu na takt. To znamená, že můžete mít sice šestijádrový Phenom X6 na frekvenci 4ghz, ale může ho porazit Intel Core i7 na mnohem nižší frekvenci, třeba 3,4ghz. Naproti tomu Intel, ten dělá vskutku to nejlepší a je mistrem v oboru. Jeho procesory jsou obecně rychlejší, ovšem také o něco dražší, záleží v jakém segmentu se vámi tak chtěný procesor vyskytuje. Když bychom vzali High-End, tedy Intel Core i7-990X, který stojí 20.000kč, pak je vám určitě jasné, že při ceně toho nejlepšího co má AMD, tedy Phenom II X6, se nejedná o zrovna výhodnou koupi, ovšem kdo ten výkon potřebuje, nemá jinou možnost. Když si vezmeme třeba Intel Core i7-2500K, tak ten není zase tak drahý ku svému výkonu a to nemluvím o možnosti nataktovat tento CPU na frekvenci 5ghz na běžném vzduchovém chlazení! Ano, nové Sandy Bridge procesory zvládají opravdu extrémní přetaktování.

Kolikpak asi dá takový Intel Core i7-2600K pod tekutým dusíkem?!
Kolikpak asi dá takový Intel Core i7-2600K pod tekutým dusíkem?!

Pokud byste chtěli jít opravdu do extrému, pak jsou tu ještě serverové procesory Intel Xeon se značkou: "Jen Pro bohaté"(samozřejmně vtip) Vezmeme-li si takové Phenomy X4 za cenu okolo 2.800kč při výkonu Intelu Core I5 za cenu 4.200kč, pak jsou velmi zajímavou koupí, která stojí za úvahu. Některé modely od AMD jsou s těmi od Intelu srovnatelné, ovšem některé nikoliv a Intel je a bude i nadále špičkou na poli CPU ať se vám to líbí nebo ne. Proč tomu tak je?! Vážení přátelé jsou v tom opět všemi milované zelené papírky, chcechtáky chcete-li, mluvíme opět o penězích. Intel jich má vskutku hodně, vypovídá o tom už jen kupříkladu to, že poseldní procesory od Intelu jsou vyráběné 32nm procesem, zatímco poslední AMD CPU jsou vyráběny 45nm procesem a to už Intel staví továrny, kde se budou vyrábět CPU na 28nm technologii! Intel si to zkrátka může dovolit, stejně jako si může dovolit dražší a větší marketingovou kampaň a že to funguje se můžeme přesvědčit kupříkladu u značky COD. Ovšem narozdíl od COD si to Intel zaslouží, protože vyvíjí vskutku kvalitní kousky a ne nadarmo se řadí mezi nejváženější a nejlepší IT společnosti.

Myslím, že jako osvětlení situace na poli procesorů by to stačilo, ovšem stále jsme se nedostali odpověď na otázku, "Jaký tedy vybrat". Pokud nejste omezeni rozpočtem, pak jednoznačně Intel a konkrétně nové modely Core I7, ale POZOR, brát pouze modely s přídomkem "K", jinak si toho moc nenataktujete. Pokud jste nějakým způsobem omezeni, ale není to nic strašného, pak bych doporučil opět Sandy Bridge a sice modely Core I5, ovšem brát opět procesory s přídomkem "K". Pokud jste ještě o něco více omezeni rozpočtem, pak bych teprve doporučil AMD a sice modely Phenom X6, které se v některých hrách vyrovnají i dražším, ale starším Core i7-900 modelům. Ovšem pokud nákup PC nespěchá, pak bych pár týdnů počkal na AMD Bulldozer, jsem skutečně zvědav, zda-li nám předvede slibovaný výkon Sandy Bridge za o něco nižší cenu. Veliké + ode mě má za to, že budou podporovány i staré AM3 desky, ovšem stojíme před otázkou, je to vůbec dobře?! No, výkonu to rozhodně nepomůže a mám i určitě obavy, že s AM3 deskou se nedočkáme plného výkonového potenciálu těchto procesorů z architektury Bulldozer. Ovšem už se objevují nové AM3+ desky za cenu okolo 2000kč, tzn. nic hrozného. Ještě bych chtěl připomenout, že při výběru CPU musíte také dbát nato, aby jste k němu vybrali i adekvátní RAM moduly. Pokud tedy vyberete procesor s "Dual Channelem", pak je dobré koupit sudý počet modulů, v případě "tripple-channelu" je ideální vzít 6GB nebo rovnou 12GB operační paměti, ale k tomu se dostaneme později, po grafických kartách, které jsou nyní na řadě!

Grafická Karta - Je libo červenou či zelenou limonádu?

Zde narazíme celkem na 3 výrobce grafických čipů, přičemž ten 3. vyrábí pouze integrované grafické čipy a není jím nikdo jiný, než společnost zaměřující se především na výrobu procesorů, společnost Intel. Pak tu máme 2 lídry a jelikož tu máme jen 2 a náklady na výrobu nejsou stejně jako v případě CPU zrovna malé, je zde boj o zákazníky na denním pořádku. Jedná se o společnosti AMD a Nvidia. AMD ve své grafické divizi uplatňuje červené logo (ostatně už Ati měla červené logo, tak proč dělat rapidní změny, ještě by se to více zamíchalo, když AMD má zeleno-černé logo) Nvidia nese zase zelené logo, s tím souvisí i můj nadpis pro tuto komponentu a sice, grafickou kartu. Čím dál tím častěji se na interntu setkávám s lidmi podporujícími určitou značku a mějící odpor ke značce druhé, tito lidé vyvolávají FLAME a možná si to ani neuvědomují, ale nic tím nevyřeší, jen se zbytečně ztrapňují. Ovšem obyčejnými uživateli to pouze začíná, existují i weby, které si nechají recenzi zaplatit. I u nás v ČR se bohužel nějaký takový najde. Mluvím především o webu, jenž si vysloveně hraje na uživatelské médium s objektivními informacemi, něco jste si o tom mohli přečíst již na mém blogu, ovšem bohužel se musím domnívat, že tento web není jediný, který si nechává za články a recenze určité společnosti platit, alez rovna u DDWorldu je to zcela evidentní. Nadruhou stranu je pochopitelné, že se někdo rozhoduje na zakládě svých vlastních zkušeností, to je zase jiná a já to beru, ale jsem zastáncem názoru, že nejlepší je být nestranný a brát v danou dobu přesně to, co je nejlepší.


No ale to už jsme zase trochu jinde, že?! Pokud se v tomto segmentu moc neorientujete, pokusím se vám říci, jaký vlastně je rozdíl mezi Nvidií a grafickou kartou od AMD, v kostce je to jedno a to samé, při výběru většinou záleží na podporovaných technologiích a celkově softwaru. Tím myslím, že třeba Nvidia má o něco málo vyladěnější ovladače, PhysX, CUDA a tak dále. Má větší podporu vývojářů v rámci programu TWIMTBP, ale zrovna v tomto ohledu ji AMD začíná stíhat se svojí obdobou jejich programu a sice s programem AMD Gaming Evolved. Další rozdíl je kupříkladu v technologii zapojení 3 monitorů, kdy je u Nvidie potřeba buď Multigpu (grafika s více čipy), nebo více grafickými kartami, v tom je AMD Eyefinity lepší, než Nvidia Surround. Nvidia tu nadruhou stranu má 3D vision, v případě 2 karet je pak možno hrát na více monitorech ve 3D, ovšem 3D technologie je stále v plénkách a zatím ji vidím, jako nepoužitelnou pro běžné uživatele a pro běžné domácí použití.

3D vision Surround
3D vision Surround

Pak tu máme velikost jádra (GPU), kdy AMD má spravidla menší a NV větší plochu. Většinou to má dopad na provozní vlastnosti a karty s větším čipem jsou žravější a vzhledem k výkonu jsou méně efektivní. Doby, kdy Nvidia nad Ati jasně vévodila jsou už dávno pryč a dne je to již vyrovnané, přesně tak jak z toho my, zákazníci, budeme těžit. Ovšem Nvidia prohlásila, že Tegra je jejím hlavním zájmem, ovšem to neznamená, že by na x86 platformu kašlala, ba naopak program TWIMTBP stále jede a příjmy z grafického trhu Nvidii stále živí, takže není důvod se něčeho bát. Navíc na přelomu roku nás jak AMD, tak Nvidia potěší novou generací grafických karet a to už na 28nm, takže se ještě máme na co těšit. Ovšem jsme stále v roce 2011 a je na čase si říci, co vlastně koupit, aby mi na tom běhali ty nejnovější pecky na Maximum.

Ne, toto opravdu nebude potřeba :)
Ne, toto opravdu nebude potřeba :)

Zde nastává stejná situace, jako u každé jiné komponenty, musíme si stanovit nějaký rozpočet a podle toho vybrat ten nejvýhodnější model + musíme brát ohled nato, aby CPU danou grafiku nebrzdil. Absolutně nejvýhodnější volbou je dnes bezesporu Sapphire HD5850 Extreme od společnosti Sapphire za 2,800kč! Za tu cenu je to vskutku neuvěřitelné a kdybych neměl HD 5870, určitě bych do ní šel, ovšem máte vcelku malou pravděpodobnost, že na vás ještě zbyde. Na czc už nc nemají, ale nějaké kusy jsem viděl na Alfě a další karty jim prý mají přijít 27.4, takže bych rozhodně neváhal. Pokud je vám HD5850 málo, pak je vcelku výhodnou volbou HD6950 2GB za cenu okolo 6.000kč. Ale co je na této kartě nejlepší je fakt, že má 2 BIOSy jako HD 6970/6990 a hlavně jde odemknout na vyšší model HD6970 přepsáním BIOSu a úspěšnost je více, než 90%. HD6970 není vzhledem ke své ceně začínající někde na 7.200kč příliš atraktivní.

Radeon HD 6950 - více, než zajímavý model
Radeon HD 6950 - více, než zajímavý model

O něco zajímavější je model Nvidia Geforce GTX 570. Ano, stále je to ta ze začátku proklínaná, nepovedená architektura Fermi, ovšem Nvidia jí za ten rok dokázala vyladit na maximum a nové GTX 500 jsou více, než zajímavými kartami. Provozní vlastnosti jsou na referenční model více, než dobré, výkon cca 10% pod nejvýkonnější jednočipovou grafikou světa a cena na úrovni HD6970 při cca stejném výkonu, ovšem větším OC potencionálu. Většina referenčních GTX570 se dá pěkně natktovat na úroveň GTX580 při relativně dobré hlučnosti a teplotách, myslím, že se jedná o velmi zajímavý kousek, který by jste neměli přehlédnout. Dokonce i já jsem podlehl a už mám objednanou GTX570 za 4.000kč, moje karta HD5870 je tedy nyní k dispozici na jednom nejmenovaném aukčním serveru, tudíž pokud máte zájem o kartu, která je o 5% slabší, než HD6950 při lepších provozních vlastnostech, pak víte kam zamířit, ale to už je trochu mimo téma. Ovšem u GTX570 a obecně u jednočipovek od Nvidie zamrzí nemožnost zapojit 3 monitory, při takovém výkonu jaký nabízejí je to vcelku škoda, ikdyž si to 80% z nás nepořídí, trochu to zamrzí, zvlášť když konkurenční karty to podporují už od 500 řady a kdyby jste si někdy chtěli zahrát na 3 monitorech, je nutné SLI. Pokud do PC chcete investovat opravdu hodně a jste opravdový hráč, pak bych doporučil buď GTX 580, která je výkonná jako HD5970, ovšem za mnohem nižší cenu (11.000kč), nebo rovnou jednu z dvojice nejvýkonněšjích herních grafických karet, pak budete vybírat z GTX590 a Radeonu HD6990. Ty karty jsou zhruba stejně výkonné, záleží na výběru her, ovšem GTX590 má kupodivu o něco lepší provozní vlastnosti, především co se teploty týče, jinak cena je stejná, 15.000kč.

Nvidia Geforce GTX 590, the beast :)
Nvidia Geforce GTX 590, the beast :)

Ale pamatujte, že tyto karty využijete, tak v rozlišeních 2560x1600 a vyších. Také musíte mít na paměti, aby vám tyto bestie procesor nebrzdil. Řekněme seito upřímně, Intel Core I7-2600K na 4,5ghz je stále brzdou pro tyto 2 karty, obrázek si udělejet sami. Naštěstí s rostoucím rozlišením se snižuje závislost na CPU, tudíž by to neměl být až takový problém...

No, myslím, že pro dnešek by to už stačilo, uvidíme se za pár dni u ddalšíhoprůvodce výběrem PC, už se těším a piště komentáře, mějte se pěkně :)

Tisk
Hodnocení:
( 8.6 / 39 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Průvodce výběrem PC - 2. Díl
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Pro-Sek    Jsem někde četl, v souvislosti s uvedením HD6990, že se u té karty jedná v případě napájení o "PCIe ilegalitu". Při testech GTX590 prý naměřili na napájecích obvodech přes 100 stupňů. Jsou to zřejmě extrémy, které nelze provozovat jinde než na '"sedmém schodu" ve sklepě. Nebo ve vodníkovi, ale zřejmě nejlépe v olejové lázni. :-)Pro-Sekpro-sek5028    27.4.2011 21:41 Pro-Sek

Jsem někde četl, v souvislosti s uvedením HD6990, že se u té karty jedná v případě napájení o "PCIe ilegalitu". Při testech GTX590 prý naměřili na napájecích obvodech přes 100 stupňů. Jsou to zřejmě extrémy, které nelze provozovat jinde než na '"sedmém schodu" ve sklepě. Nebo ve vodníkovi, ale zřejmě nejlépe v olejové lázni. :-)

CiCu    Klobouk dolů, dost dobře napsané.CiCucicu2395    26.4.2011 21:24 CiCu

Klobouk dolů, dost dobře napsané.

vernys    Ale to bylo ovladačema, nyní je již vše ok, navíc se odpalovali jen při vyšším zvýšení napětí, ale ted je to už ok.
PS: zkoukni PM :-)
vernysvernys1495
    26.4.2011 20:16
vernys

Ale to bylo ovladačema, nyní je již vše ok, navíc se odpalovali jen při vyšším zvýšení napětí, ale ted je to už ok.
PS: zkoukni PM :-)

Robert1106    No prave GTX590 ma problem s chladenim. Je zname ze par recenzentov odplailo GTX590. Najskor to NVIDIA zhodila na zle ovladace. (dodavane ku grafike) Potom sa zistilo ze GTX 590 potrebuje velmi dobre vetranu skrinku. Obrazok: [ odkaz ] (vlavo GTX590, vpravo HD6990) . To ze je GTX590 tichsia je jasne, len skoda ze je taka kratka, kebyze je dlhsia pomohlo by to hlavne napajacim obvodom. Popravde by som sa bal aj HD6990 mat vytazene v lete a to nehovorim o GTX590. Osobne by som asi skor isiel do 2x HD6970 a vykon HD6990 to prekona (aj GTX590) a lepsie sa to uchladi, hlavne ked to nema referencny chladic. BTW Kde sa da zohnat GTX570 za 4000KC (160euro) ? Co som pozeral tak stoji okolo 280 euro (7000KC) . Aj ked skor by som bral GTX560Ti ta je momentalne najlepsie vyladena NVIDIA, len skoda ze ma tak malo RAM.Robert1106robert11063077    26.4.2011 17:43 Robert1106

No prave GTX590 ma problem s chladenim. Je zname ze par recenzentov odplailo GTX590. Najskor to NVIDIA zhodila na zle ovladace. (dodavane ku grafike) Potom sa zistilo ze GTX 590 potrebuje velmi dobre vetranu skrinku. Obrazok: [ odkaz ] (vlavo GTX590, vpravo HD6990) . To ze je GTX590 tichsia je jasne, len skoda ze je taka kratka, kebyze je dlhsia pomohlo by to hlavne napajacim obvodom. Popravde by som sa bal aj HD6990 mat vytazene v lete a to nehovorim o GTX590. Osobne by som asi skor isiel do 2x HD6970 a vykon HD6990 to prekona (aj GTX590) a lepsie sa to uchladi, hlavne ked to nema referencny chladic. BTW Kde sa da zohnat GTX570 za 4000KC (160euro) ? Co som pozeral tak stoji okolo 280 euro (7000KC) . Aj ked skor by som bral GTX560Ti ta je momentalne najlepsie vyladena NVIDIA, len skoda ze ma tak malo RAM.

vernys    Ano, ovšem monitorů, které podporují HDMI 1. 2 je vskutku méně, než poskromnu Ovšem dobrá poznámka. Co se týče HD6990 vs GTX590, tak je to vskutku nastejno a záleží na výběru her. To, že je HD6990 výkonnější v DX11 si zase Stach vycucal z prstu, blábolí a neví, ještě k tomu si stěžuje na provozní vlastnosti, které má GTX590 o kapánek lepší včetně chlazení. A co se týče zapojení 6 monitorů nemyslím, že to někdo využije, především pak teda na hraní... Pokud vím, tak všechny modely z řady HD6000 mají možnost zapojení hned 6 monitorů a už jsem se o tom v minulosti zmiňovalvernysvernys1495    26.4.2011 17:06 vernys

Ano, ovšem monitorů, které podporují HDMI 1. 2 je vskutku méně, než poskromnu Ovšem dobrá poznámka. Co se týče HD6990 vs GTX590, tak je to vskutku nastejno a záleží na výběru her. To, že je HD6990 výkonnější v DX11 si zase Stach vycucal z prstu, blábolí a neví, ještě k tomu si stěžuje na provozní vlastnosti, které má GTX590 o kapánek lepší včetně chlazení. A co se týče zapojení 6 monitorů nemyslím, že to někdo využije, především pak teda na hraní... Pokud vím, tak všechny modely z řady HD6000 mají možnost zapojení hned 6 monitorů a už jsem se o tom v minulosti zmiňoval

Robert1106    Zaujimavy clanok. Inak aj AMD ma podporu stereoscopic 3d, teda AMD HD3D - [ odkaz ] . Co sa tyka motherboard od ASUS, tak popri R. O. G maju aj T. U. F, teda The Ultimate Force. Tieto dosky sa zameriavaju na vysoku spolahlivost a dlhu zivotnost, pricom su nadstandardne testovane. A pokial ide o GTX 590 vs HD 6990, tak HD6990 je na tom lepsie, aj ked to pro NVIDIA zamerany web pctuning. cz (odvratena strana DDworld) , len tazko priznaval a dokopal sa len ktomu aby napisal ze HD6990 je lepsia v DX11 hrach. Mimochodom sice GTX590 umoznuje zapojenie 3 monitorov, za to HD6990 umoznuje zapojenie 6 monitorov. :-DRobert1106robert11063077    26.4.2011 12:05 Robert1106

Zaujimavy clanok. Inak aj AMD ma podporu stereoscopic 3d, teda AMD HD3D - [ odkaz ] . Co sa tyka motherboard od ASUS, tak popri R. O. G maju aj T. U. F, teda The Ultimate Force. Tieto dosky sa zameriavaju na vysoku spolahlivost a dlhu zivotnost, pricom su nadstandardne testovane. A pokial ide o GTX 590 vs HD 6990, tak HD6990 je na tom lepsie, aj ked to pro NVIDIA zamerany web pctuning. cz (odvratena strana DDworld) , len tazko priznaval a dokopal sa len ktomu aby napisal ze HD6990 je lepsia v DX11 hrach. Mimochodom sice GTX590 umoznuje zapojenie 3 monitorov, za to HD6990 umoznuje zapojenie 6 monitorov. :-D

Pro-Sek    No, zrovinka řada G1 pro EOC není určená - ta je pro hráče. Pro EOC dělá Gigabite novou "oranžovou řadu". S těmi chipsety máš asi pravdu, pro běžného hráče je zbytečné to tak tunit, já se zkrátka stále nedovedu zbavit té své úchylky do HW.Pro-Sekpro-sek5028    25.4.2011 20:59 Pro-Sek

No, zrovinka řada G1 pro EOC není určená - ta je pro hráče. Pro EOC dělá Gigabite novou "oranžovou řadu". S těmi chipsety máš asi pravdu, pro běžného hráče je zbytečné to tak tunit, já se zkrátka stále nedovedu zbavit té své úchylky do HW.

vernys    Díky, možná jsem se špatně vyjádřil, jen jsem chtěl říci, že je zkrátka zbytečnost kupovat desku nad 3. 000, neznamená, že každá deska nad 3000 je určena pro extrémní OC, na to jsou tu spíše Asus R. O. G a teď nově G1 od Gigabyte... :-) Co se týče chipsetu, jistě jsou tam nějaké rozdíly, nejlepší je vybrat zlatou střední třídu, což je třeba u AMD 790GX, ale ty rozdíly mezi jednotlivými chipsety nejsou až zase tak markantní a už vůbec se nevyplatí investovat třeba do 890FX, když přidaná hodnota bude zanedbatelná ;-)vernysvernys1495    25.4.2011 14:21 vernys

Díky, možná jsem se špatně vyjádřil, jen jsem chtěl říci, že je zkrátka zbytečnost kupovat desku nad 3. 000, neznamená, že každá deska nad 3000 je určena pro extrémní OC, na to jsou tu spíše Asus R. O. G a teď nově G1 od Gigabyte... :-) Co se týče chipsetu, jistě jsou tam nějaké rozdíly, nejlepší je vybrat zlatou střední třídu, což je třeba u AMD 790GX, ale ty rozdíly mezi jednotlivými chipsety nejsou až zase tak markantní a už vůbec se nevyplatí investovat třeba do 890FX, když přidaná hodnota bude zanedbatelná ;-)

Pro-Sek (Pro hodnocení musíte být přihlášen  Dobrá práce! Máš to za 10. Ovšem malá poznámka - ne všechny motherboardy nad 3000 kreditů jsou určené pro extrém OC! Je nutno si uvědomit, co je to "extrémní přetaktování"! Mám desku za 5000 a pro extrémní taktování určená není.
Také bych tak zásadně netvrdil, že rozdíly mezi chipsety jsou marginální a jednotlivé desky se moc neliší. Naopak výběru desky+chipsetu+procesoru+RAM je nutno věnovat pozornost.
Ovšem jinak jsem spokojený, jen tak dál!
Pro-Sekpro-sek5028
    24.4.2011 23:42
Pro-Sek

Dobrá práce! Máš to za 10. Ovšem malá poznámka - ne všechny motherboardy nad 3000 kreditů jsou určené pro extrém OC! Je nutno si uvědomit, co je to "extrémní přetaktování"! Mám desku za 5000 a pro extrémní taktování určená není.
Také bych tak zásadně netvrdil, že rozdíly mezi chipsety jsou marginální a jednotlivé desky se moc neliší. Naopak výběru desky+chipsetu+procesoru+RAM je nutno věnovat pozornost.
Ovšem jinak jsem spokojený, jen tak dál!

Amahara    Palec nahoru, tohle je opravdu dobrá práce ;-) .Amaharaamahara5002    24.4.2011 21:03 Amahara

Palec nahoru, tohle je opravdu dobrá práce ;-) .

vernys    @Vixi Určitě, za tu cenu se jedná rozhodně o lepší koupi. Jinak díky za pochvaly, to vždy potěšívernysvernys1495    24.4.2011 16:06 vernys

@Vixi Určitě, za tu cenu se jedná rozhodně o lepší koupi. Jinak díky za pochvaly, to vždy potěší

Vixi    Skvělej článek. Chci se zeptat myslíš že se vyplatí koupě gtx 560 víc než 460 ? Dík za odpověďVixivixi3511    24.4.2011 10:46 Vixi

Skvělej článek. Chci se zeptat myslíš že se vyplatí koupě gtx 560 víc než 460 ? Dík za odpověď

Bela    Skvelé, ale od perfekcionalistu Vernysa som ani iné nečakal. :-)Belabela2855    24.4.2011 10:09 Bela

Skvelé, ale od perfekcionalistu Vernysa som ani iné nečakal. :-)